Detské oblečenie Bebakids
MENU
Detské oblečenie Bebakids

Krásne časy doma ubehli a malého drobca chystáme do škôlky. Mama zvádza vnútorný boj sama so sebou, premýšľa a špekuluje, ako dokonale zladiť pracovné povinnosti s povinnosťami mamy, taxikárky, kuchárky, módnej návrhárky, psychologičky…. Presviedčať to malé stvorenie, že do škôlky ísť jednoducho musí, to dá celkom zabrať.

Nie je nič horšie, ako ranný plač, ktorý zažijete ešte doma. Toto si neoblečiem, toto papať nebudem, toto nechcem. Najčastejšia odpoveď je NIE, len aby nemuselo do škôlky. Detičky skúšajú všeličo. Rovnako ako dospelí, aj ony majú svoju komfortnú zónu, z ktorej nechcú vybočiť. Najlepšie sa cítia pri mame, v bezpečí a pohodlí svojho domova a urobia všetko preto, aby to tak zostalo. Preto sa nedivte, ak sa doposiaľ stále milučká princezná zmení na zúrivú tigricu.

Čo robiť, aby sa dieťa do škôlky tešilo?

a celá rodina sa vyhla plačlivým detským rituálom

Predísť plaču

Je to najjednoduchšie riešenie. Dieťatko treba dopredu pripravovať na to, že začne chodiť do škôlky. Bez ohľadu na to či ide do škôlky prvý krát alebo po prázdninách. Približovať mu denný režim, kolektív a atmosféru čo možno najviac – ako inak, iba pozitívne. Keď sa bude na škôlku úprimne tešiť, na slzy nebude čas.

Chystajte spolu pyžamko, papučky, oblečenie, na označenie sa vám budú hodiť nálepky s menom – menovky. Postupnými krokmi hravou formou pripravíte dieťa na zmenu, ktorá ho čaká.

Vysvetľovať … dookola to isté

Niekedy sa slzám neubránite. Je to v poriadku, dieťa len dáva najavo svoje pocity, a tak je to správne. Netreba sa preto hnevať ani kričať. Snažte sa ho pochopiť, s uznaním, aké je to pre neho ťažké a vysvetliť mu situáciu.

Sústavne, neúnavne a stále dookola vysvetľovať – maminka musí isť do práce zarobiť peniažky, na teba čaká pani učiteľka a noví kamaráti, naučíš sa veľa nového. Vysvetľovať a hovoriť pravdu.

Jedna z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné vysvetliť dopredu je to, že maminka sa určite vráti. Keď sa naspinkáš a napapáš, prídem po teba. Vrátim sa. Opakujte to pokojne každé ráno, dieťa musí byť o tom presvedčené a nesmie pochybovať. Odlúčenie od maminky menej bude menej bolestivé.

Obľúbená hračka musí byť

To je samozrejmosť. Môže to byť plyšový macko, bábika, autíčko, vankúšik – čokoľvek, na čo je dieťa fixované. Pomôže mu to precítiť pocit bezpečia a pohody, ktorý zažívalo doma pri mamke.

Sú škôlky, kde sa zakazuje nosenie hračiek do triedy. Dieťatko však vždy môže ísť do škôlky so svojou obľúbenou hračkou a odložiť si ju do skrinky. Ukázať jej svoju škôlku, triedu, skrinku, šatňu a mať príjemný pocit, že niekto je tam celý deň s ním. Pre nás dospelákov to znie šialene, ale pre deti to má obrovský význam.

Výnimočné oblečenie a vlastný štýl

Nachystajte pre dieťa oblečenie, v ktorom sa bude cítiť pohodlne a výnimočne. Neverili by ste, aký zázrak sa deje s dievčatkom, keď jej pani učiteľka pochváli šatôčky či sukničku. O chlapcoch nehovoriac – v tomto sú úplne rovnakí. Deti sa cítia výnimočne a pocit výnimočnosti ich napĺňa spokojnosťou.

Detské oblečenie musí byť nielen pekné, ale najmä pohodlné a praktické, aby sa dieťa zvládlo samo obliecť. Osvedčené sú bavlnené tričká, mikiny, tepláky, u dievčat obľúbené legíny, u chlapcov mäkké rifle na gumu. Dôležité je, aby bolo oblečenie pohodlné, netlačilo pri hre a ľahko sa obliekalo a vyzliekalo.

Detské oblečenie by malo byť hravé, v sýtych alebo pastelových tónoch, s motívmi a vzormi, ktoré dodajú deťom pozitívnu energiu. Sivá i čierna je síce in, ale na zlepšení nálady nepridá. O psychológii farieb a jej vplyvoch na detskú psychiku niekedy inokedy, ale verte, že chlapci sa cítia lepšie ako vojaci či námorníci a dievčatá sa zasa rady „vidia“ očami princeznej.

Milujú sukničky a šatičky, lebo sú to malé parádnice a vždy im padne milo, keď pani učiteľka či kamoši pochvália outfit. Treba však dbať na to, aby počas chladnejších dní mali v skrinke legíny, ktoré si natiahnu na seba pred odchodom na školský dvor. A počítať s tým, že na dvore číha blato, piesok, v triede zasa farbičky, pastelky, lepidlo, a môže sa pritrafiť všelijaká nehoda. Oblečenie sa môže poškodiť a nie všetko pôjde vyprať na prvý krát . S tušom deti v škôlke ešte nepracujú, ale nožničky… tie tam sú, hoci bezpečnostné detské, ale majú svoje čaro.

Medzi praktické oblečenie pre chlapcov patria tričká, mikiny, tepláky a lebo nohavice na gumu. Košieľky sú síce nádherné, ale so zapínaním gombíkov by chlapci príliš bojovali. Parádny škôlkársky outfit sa dá vytvoriť aj peknou vestou, ktorá kryje chrbátik a kríže, lebo tričko sa v zápale hry vždy vyhrnie.

V prípade chladnejšieho počasia treba mať v skrinke teplú mikinu alebo bundu, ideálne na zips. Pršiplášť a gumáčiky patria tiež do povinnej výbavy skrinky. Sú škôlky, v ktorých deti chodia von za každého počasia, preto vždy radšej o jednu vrstvu viac ako menej. Urobte všetko preto, aby sa dieťa na každom kroku cítilo príjemne.

Oblečte ho do úsmevu

Oblečenie detí je otázka, ktorú by ste v danom veku absolútne neriešili. 3-ročné deti ju ale riešiť začínajú. Práve oblečko však podčiarkuje osobnosť dieťaťa a je prirodzené, že dieťa má (alebo chce mať) svoj vlastný štýl, ktorý je jeho srdiečku blízky. Zvádzať ranné boje ohľadom oblečenia proti jeho vôli nemá význam, bude vás to stáť len kopec sĺz, trucu, času a nervov. Nechať si dieťa vybrať oblečenie podľa aktuálnej nálady je dobrý ťah, samozrejme s ohľadom na počasie a ročné obdobie.

Detičky môžu mať oblečené a obuté čokoľvek, no pokiaľ nie sú krásne a pozitívne naladené zvnútra, ani to najlepšie značkové oblečenie im nepomôže. Oblečte ich do úsmevu – a každé ráno odchádzajte do škôlky s úsmevom na tvári.

Ak prídu nejaké slzičky – nechcem sa prezliecť, nechcem sa obuť – a čas na hodinkách neúprosne tlačí, nedajte sa rozhodiť. Radšej neskôr, ale v pohode, ako načas, ale všetci vynervovaní. Plač dieťaťa spôsobuje stres každej mame, preto sa snažte v prvom rade upokojiť seba, až potom dieťa. Dieťa by malo spolu s vami odchádzať z domu ukľudnené a spokojné.

YES, ide sa do škôlky

Či už idete do škôlky autom alebo pešo (pekne spolu za ruku), dbajte na to, aby dieťatko nebolo ustráchané a schúlené do klbka. Tešte sa spolu – yes, ide sa do škôlky! Aké gestá robia hokejisti, keď dajú gól? Ruky dajú vysoko nad hlavu a volajú yeees. Robte to rovnako – počas jazdy autom alebo hoci aj v šatni. Že je to divočinka? Neváhajte, vyskúšajte a dajte vedieť, ako to zaberá.

Neverbálna komunikácia je rovnako dôležitá a začína ešte pred príchodom do škôlky. Sociologička Amy Cuddy tvrdí, že fyzické gestá – tzv. gestá alfa samca – výrazne ovplyvňujú psychiku. Súvisí to so zvyšovaním hladiny testosterónu a klesaním hladiny kortizolu, a práve týmito gestami to dosiahnete. Pomocou správneho „gesta víťaza“ vytiahne dieťa svoj testosterón na maximum a zažiari ako iný človek. Sebaistý, sebavedomý, otvorený, priateľský. Deje sa to na nevedomej úrovni, ale aj vďaka tomu bude socializácia v novom prostredí ľahšia a príjemnejšia.

Držíme palce, nech je nástup do škôlky čo najpríjemnejší a pokojný pre všetkých členov rodiny.